Elektronické dálniční známky 2021

V prosinci 2020 byl spuštěn systém elektronických dálničních známek, který tuzemští řidiči vyhlíželi již řadu let. S novým rokem tedy zanikají zastaralé papírové známky, které nejeden z nás problematicky odstraňoval z čelního skla. Nicméně tomu je dnes konec a my vám přinášíme několik užitečných informací, které byste před nákupem známky měli vědět.

Kolik zaplatíte?

Pozitivní správnou je, že ceny se oproti loňskému roku nezvýšily a rovněž zůstaly zachovány i tři různé druhy platnosti. Za roční dálniční známku pro osobní auta do 3,5 tuny zaplatíte 1 500 Kč, třicetidenní známka vás vyjde na 440 Kč a desetidenní na 310 Kč.

Novinkou pro letošní rok jsou eko auta, na které se vztahuje 50% sleva z běžné ceny. V praxi zaplatíte za roční známku 750 Kč, třicetidenní 220 Kč, desetidenní 155 Kč. Podmínkou kategorie eko aut je pohon na biometan či zemní plyn. Vozidla s LPG do této kategorie bohužel nespadají, a tak je třeba hradit plnou částku.

Levná autopůjčovna Praha

Roční elektronická dálniční známka je nejvýhodnější.

Existují také auta, která dálniční známku nepotřebují. Jde o elektromobily, vozidla na vodík, plug-in hybridy s emisemi CO2 menší než 50 g/km a historická vozidla s příslušným průkazem. Dále jsou od poplatku osvobozena vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P. V případě silniční kontroly musí být držitel průkazů ZTP nebo ZTP/P ve vozidle přítomen, jinak se na vozidlo osvobození nevztahuje. Dálniční známku nemusí mít vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou.

Kde koupit?

Řidiči mají v podstatě tři možnosti, jak dálniční známku zakoupit. Nejjednodušším způsobem je nákup přes e-shop edalnice.cz, kde pomocí několika kliknutí, ať už přes počítač či smartphone pohodlně a odkudkoliv zakoupí vybranou známku. Stejně snadno je možné si elektronickou dálniční známku pořídit v síti obchodních míst nebo prostřednictvím samoobslužného kiosku, které jsou obvykle situovány v příhraničních oblastech u vjezdu na dálnice.

Nejjednodušší způsob, který využije většina řidičů, je nákup prostřednictvím e-shopu edalnice.cz:

  1. Vyberete si druh elektronické dálniční známky (na rok, 30 dní, 10 dní).
  2. Zadáte SPZ a zemi registrace vozidla.
  3. Vyberete počátek platnosti elektronické dálniční známky. (možnost až 3 měsíce dopředu)
  4. Případně uplatníte nárok na Eko cenu (vozidla s pohonem na zemní plyn nebo biometan).
  5. Zaplatíte (obdržíte potvrzení do e-mailu) a můžete vyrazit.

V případě, že si dálniční známku nezakoupíte, a i přesto budete jezdit po zpoplatněných úsecích, hrozí vám pokuta až do výše 20 000 Kč, v krajních případech dokonce až 100 000 Kč.

Přehled dalších výhod, nejčastějších otázek a odpovědí naleznete přímo na webu edalnice.cz

 

 

 

Zpět