Klady a zápory nízkoprofilových pneumatik

Levná autopůjčovna Praha

Nízkoprofilové pneumatiky působí sportovním a luxusním dojmem. Ne nadarmo se říká, že kola dělají auto a elektrony obuté do plášťů s nízkým profilem vypadají zkrátka o poznání lépe, než plecháče s velkým balónem. Jenže nejde jen o design, ale i o jiné jízdní vlastnosti. Víte, jaké přednosti nízkoprofilové pneumatiky mají a naopak v čem zase ztrácí oproti klasickým s vyšším profilem?

Jakou pneumatiku lze považovat za nízkoprofilovou?

Pneumatiky se označují následovně, např. 235/35 R19. První číslo označuje šířku pláště, druhé právě výšku profilu a třetí průměr ráfku. Mezi nízkoprofilové pneumatiky můžeme zařadit všechny, které mají nižší profil jak 40. Námi uvedený rozměr tedy odpovídá nízkoprofilové pneumatice. Rozměr 35 neznamená výšku 35 mm, ale poměr 35 % z šíře 235 mm.

Levná autopůjčovna Praha

Výhody nízkoprofilových pneumatik

Lepší jízdní vlastnosti

Díky nižší bočnici je konstrukce pneumatiky pevnější a tužší, což zlepšuje přilnavost a vůz v zatáčkách krásně drží stopu. Větší styčná plocha znamená i kratší brzdnou dráhu.

Vzhled

Stejně jako boty dělají člověka, tak i kola dělají auto. Estetika je jedním z hlavních důvodů, proč nízkoprofilová pneumatika vyhraje nad tou klasickou.

Nevýhody nízkoprofilových pneumatik

Cena

Pořizovací cena nízkoprofilových pneumatik je o poznání vyšší. Je to logické, čím větší rozměr, tím větší cena. Navíc se rychleji sjíždí a i přezouvání bývá trochu dražší.

Komfort

Pokud vás ani provozní náklady neodradily, možná to bude právě komfort, který celé dilema rozsekne. Na větší kolech s nižším profilem počítejte s vyšším hlukem a hlavně se výrazně sníží jízdní komfort. Na tuzemské rozbité cesty se úplně nehodí.

Poškození ráfku nebo pneumatiky

Díky malé výšce profilu je velice snadné najet ráfkem na obrubník a nepěkně jej odřít.

Pokud byste svůj vůz chtěli obout do pneumatik s nízkým profilem, nejprve si pečlivě zkontrolujte údaje ve velkém technickém průkazu. I když požadovaný rozměr v TP nenajdete, nevěšte hlavu. Existuje řešení v podobě typového listu, pomocí něhož nová litá kola do techničáku jednoduše zapíšete, a v koupi nízkoprofilových pneumatik vám už nic bránit nebude.

 

Zpět