Mytí auta wapkou/vysokotlakým čističem

Levná autopůjčovna Praha

Způsobů, jak umýt auto se nabízí několik. Od plně automatických myček, které najdete na každé větší benzínce, přes bezkontaktní myčky, vysokotlaké čističe až po klasické ruční mytí doma na dvorku s kbelíkem vody a houbou. Tentokrát se podíváme na dnes velice oblíbený způsob mytí, a to za pomoci vysokotlakého čističe, lidově známého jako wapka.

Použití vysokotlakého čističe na čerpacích stanicích

Na většině benzínek je k dispozici ruční tlaková myčka s několika programy. Umytí vás vyjde v řádu několika desetikorun. Za rychlý oplach vodou, který vám zabere maximálně 5 minut, zaplatíte zhruba 50 Kč. Programy s aktivní pěnou nebo závěrečným voskem vyjdou dráž, zhruba na 150 Kč. Vůz nejprve opláchněte, následně aplikujte aktivní pěnu. Pokud je karoserie auta silně znečištěná, snažte se vyhnout erárnímu kartáči. Na kartáč z veřejných myček si veliký dejte pozor. Spousta motoristů s ním bohužel čistí i kola a disky, čímž se kartáč zanáší jemným brzdovým prachem, který působí jako brusná pasta. Ta pak vydírá do laku karoserie malé, ale nežádoucí rýhy. Pokud tedy jezdíte na veřejné tlakové myčky, vozte si s sebou svůj kartáč nebo houbu. Následně vůz opláchněte, dle libosti nanesete vosk apod.

Levná autopůjčovna Praha

Mytí wapkou v domácích podmínkách

Jestliže máte garáž nebo zahradu s přípojkou vody a elektřiny, úplně nejšetrnějším a nejekonomičtějším řešením je pořízení vlastní wapky. Dnes už neplatí, že za vysokotlaký čistič musíte vysolit minimálně deset tisíc korun. I kvalitní wapku pořídíte okolo 5 000 Kč i s příslušenstvím. Mytí doma na zahradě má své nesporné výhody. Nikam kvůli tomu nemusíte jezdit, nemusíte spěchat a dívat se za sebe, jaká fronta čeká za vámi. Zkrátka v klidu a pohodlí domova vůz umyjete a pro spoustu motoristů jde spíš o relaxaci než o nějakou povinnost.

Při výběru wapky sledujte zejména parametry jako je průtok vody, tlak v barech (ideální hodnota pro mytí auta je mezi 120 – 140 bary), dále délku hadice (doporučujeme minimálně 5 m, abyste pohodlně obešli celé auto), v neposlední řadě kvalitu čerpadla a použitého materiálu (vybírejte pouze modely s kovovými čerpadly, vydrží podstatně déle). Ani příslušenství není k zahození, u většiny tlakových myček dostanete dvě trysky (regulovatelnou a rotační), kartáč (na auto či podlahu garáže), nádobku na saponát (do ní se leje koncentrát, který se tlakem vody napěňuje). Některé sety obsahují i jiné příslušenství, zaleží na výrobci a dané konfiguraci.

Zpět