Parkoviště Park and Ride

Levná autopůjčovna Praha

Parkování ve větších městech bývá rok od roku čím dál větším uměním. Co se České republiky týče, Praha je pro řidiče bezesporu největším peklem. Naprosto ideální je do Prahy dojet hromadnou dopravou, jenže ne vždy je to možné a pohodlné. Aby hlavní město Praha účinně řešilo potíže s parkováním a podpořilo městskou hromadnou dopravu, začalo budovat takzvaná záchytná parkoviště P+R, o kterých dnes bude řeč.

Je výhodnější cestovat z vídeňského letiště než z Prahy?

 

Levná autopůjčovna Praha

Co je P+R parkoviště

Jedná se o záchytné parkoviště s označením P+R (v angličtině Park and Ride, čili zaparkuj a jeď). Záchytná parkoviště najdete na okrajích Prahy, na která je napojena městská hromadná doprava (parkoviště najdete obvykle v blízkosti stanice metra či jiné MHD). O jejich provoz se stará Technická správa komunikací hlavního města Prahy, tudíž jsou i cenově dostupnější oproti soukromým parkovacím domům.

V současné době jsou parkoviště P+R umístěna u metra v lokalitách Skalka 1, 2, Zličín 1, 2, Nové Butovice, Kotlářka, Písnice, Švehlova, Chodov, Ládví, Letňany, Rajská zahrada, Černý Most 1, 2, Nádraží Holešovice a Depo Hostivař. Další parkoviště P+R – Radotín a Běchovice.

Cena parkování

Stání na záchytných parkovištích P+R funguje na principu denního parkování. Provozní doba parkoviště je denně od 4.00 hodin do 1.00 hodin. Pokud s vozem zůstanete přes noc, porušujete řád a cenově se parkovné prodraží (zhruba o 200 až 300 Kč za noc). P+R se rozděluje do dvou zón. Zóna 1 má stanovenou sazbu 50 Kč/den, zóna 2 pak dvojnásobek čili 100 Kč/den. Existuje i zóna 0, kde můžete po dobu 12 hodin parkovat zdarma. Když se podíváme na ceny parkovného v Praze, nejlevněji vůz odstavíte za 35 Kč na hodinu, což se vám za celý den nepěkně prodraží, a tak kombinace parkování na P+R a hromadné dopravy dává čím dál větší smysl.

 

 

Zpět