Parkujeme auto – garáž vs. přístřešek

Levná autopůjčovna Praha

Přemýšlíte nad otázkou, jak ustájit svého čtyřkolého miláčka? Pokud ihned vyřadíte z úvahy stání na volném prostranství pod širým nebem, zbývají v podstatě dvě varianty. Buď je možné vůz garážovat, nebo jej zaparkovat alespoň pod přístřešek. Obě varianty jsou mnohem praktičtější, než auto nechat jen tak stát na silnici. Garáž má oproti přístřešku své výhody, ale postavit ji také znamená sáhnout hlouběji do kapsy. Pojďme si porovnat obě dvě řešení.

Nesporné výhody garáže a přístřešku zároveň

V první řadě bychom měli obhájit jakékoliv zastřešení vozu, ať už jde o přístřešek nebo garáž, před parkováním na ulici pod širým nebem. Ačkoliv jsou současné automobily vyrobeny i do těch nejextrémnějších podmínek, garážovaný vůz od toho negarážovaného poznáte po pár letech velice snadno. Berte na zřetel veškeré povětrnostní vlivy, déšť, kroupy (mohou nadělat nenávratnou paseku), vítr (taková větev na střeše není nic příjemného), ale i obyčejné sluníčko (lak, ale i interiér vlivem UV záření stárne a mění odstín). Ani prudké střídání počasí autu nesvědčí. V zimě bojujete s námrazou na oknech, na jaře zase s pylem apod. Zkrátka výhod je hrozně moc a nevýhody nejsou v podstatě žádné.

Levná autopůjčovna Praha

Přístřešek

Co se týče finanční stránky, nejlépe vychází klasických přístřešek. Ten lze vystavět za několik desítek tisíc korun (ale i méně). Přístřešek bývá obvykle situován v blízkosti rodinného domu. Volí ho i majitelé s vlastní garáží, kteří v rodině mají vícero aut. Přístřešek vozu poskytne ochranu proti dešti, kroupám, sněhu, popadaným větvím, ale i slunečnímu záření. Zároveň, je-li přístřešek součástí domu, ochrání vůz i před slabšími mrazy, a tak vás ráno nebude čekat zdlouhavé škrabání. Přístřešek má oproti garáži i výhodu. Ptáte se jakou? Jde o větrání, které je pod přístřeškem naprosto přirozené a funkční, zatímco ne všechny garáže mají správně provedenou ventilaci. Ventilace je velice důležitá, zvlášť, je-li auto vlhké nebo od sněhu a soli.

Garáž

Garáž už není úplně zanedbatelnou položkou při stavbě rodinného domu, případně koupě samostatně stojící garáže mimo místo bydliště rovněž vyjde dráž, než stavba přístřeší. Garáž stejně jako přístřešek ochrání vůz před deštěm, kroupami, sněhem, větvemi a sluníčku. Vůči mrazům je daleko odolnější, než přístřešek. Ovšem záleží, jestli máte garáž vytápěnou, přidruženou k domu nebo úplně samostatnou a bez možnosti vytápění. Garáž, ve které se topí, je možné využívat i jako dílnu, a to po celý rok. Garáž má oproti přístřeší navíc jednu obrovskou výhodu, a tou je zabezpečení. Auto je pod dalším zámkem a ochráněno proti zlodějům.

 

Zpět