Také „dojíždíte“ zimní pneumatiky v létě? Víme, proč to není dobrý nápad

Mnoho řidičů se rozhodne po zimě zimní pneumatiky za letní neměnit – naopak plánují ty zimní „dojezdit“ s tím, že na další zimu budou muset kupovat stejně nové a na léto ty zimní ještě postačí. My pro vás však máme hned několik důvodů, proč to není dobrý nápad.

Snaha vytěžit z ne úplně levných zimních pneumatik maximum je poměrně pochopitelná. Spousta řidičů se rozhodne zimní pneumatiky během léta „dorazit“ s tím, že na podzim zase koupí pneumatiky nové. Zakázané to není, v létě můžete jezdit i na zimních. Opačně to však možné není. Víte však, proč není vhodné jezdit v létě na zimních pneumatikách?

Levná autopůjčovna Praha

Směs je odlišná

Pokud se rozhodnete jezdit během léta na zimních pneumatikách, nemusí se vám takové riskování vyplatit. Zimní pneumatiky mají totiž v teplejším období jiné vlastnosti než během zimy a to je činí během léta horšími ve srovnání s letními. Všechny tyto problémy souvisí s tím, že směs je odlišná a také stavěná na použití za jiných podmínek.

Zhoršená přilnavost

Pokud je počasí teplejší a měkčí směs nefunguje správně, začíná mít při teplotě mezi 8 až 10°C horší přilnavost k asfaltu – narozdíl od směsi pro letní pláště. S rostoucí teplotou se jízdní vlastnosti letních zimních pneumatik zhoršují, nejhorší jsou ve vedrech, kdy na asfaltu neudržíte ani svoji ruku. V zatáčkách pak vaše vozidlo může doslova plavat, při prudkém brzdění kvůli zvěři na silnici se vaše vozidlo dostane „do příkopu“ mnohem snáz než na letních gumách.

Horší brzdná dráha a špatný odvod vody

Ani odvádění vody na zimních pneumatikách není žádný zázrak. Vzorek zimních pneumatik je stavěn tak, aby fungoval na ledu, sněhu, případně „břečce“, ale rozhodně na za prudké letní bouře, kde jsou na silnicích centimetry vody. Vaše brzdná dráha může stoupnout na zimních pneumatikách zhruba o pětinu, a to nejen za mokra, ale i za sucha. Zimní pneumatiky mají vyšší valivý odpor, což s sebou nese vyšší spotřebu paliva.

Řešením je celoroční plášť

Pokud chcete jezdit na jedněch pneumatikách v průběhu celého roku, můžete zvážit možnost univerzálních celoročních plášťů, které jsou kompromisem. Letní jízda na zimních pneumatikách je totiž nejen nebezpečná, ale vůbec ne ekonomická. Co ušetříte na letních pneumatikách, to utratíte za zvýšenou spotřebu paliva.

Zpět